HomeCârcoteli sportive › UCL: Bayern o asteapta pe Chelsea la Munchen!

UCL: Bayern o asteapta pe Chelsea la Munchen!

Victoria din prima mansa a lui Chelsea pe Stamford Bridge (1-0) in fata Barcelonei nu a fost una intamplatoare. In returul de pe Camp Nou, englezii au dat dovada de un eroism covarsitor in fata redutei catalane. Chelsea si-a castigat biletele pentru finala de pe 19 mai de la Munchen dupa ce a rapus taurul blaugrana chiar in propriul templu. Golul de 1-0 a venit in minutul 35. Dani Alves, intrat in locul accidentatului Pique, dupa o ciocnire cu Valdez in careul propriu, il serveste foarte bine pe Cuenca, care l-a randul lui il vede foarte bine pe Busquets in careu, iar acesta din urma impinge mingea in plasa din 6 metri. Doua minute mai tarziu, un gest de inconstienta a capitanului Terry o lasa pe Chelsea in inferioritate numerica vreme de o repriza (’37), asta dupa ce in minutul 12, celalalt stalp din defensiva, Cahill, s-a accidentat si a fost inlocuit de Bosingwa.

Pana la pauza, Barcelona mai puncteaza o data prin Iniesta, servit foarte bine de Leo Messi (’44) si scorul dupa primele 45 de minute ii trimite pe catalani acolo unde se simt ei cel mai bine, in finala. Doar ca, imediat dupa reluarea jocului, Lampard il serveste cu o pasa perfecta pe Ramires, care scapa singur cu Valdez si inscrie cu o scarita de mare efect. A fost primul sut pe poarta al englezilor. 2-1 si meciul nu era pierdut pentru elevii lui Di Matteo. S-a mai scris un nou capitol din blestemul lui Messi in duelurile cu Chelsea – nici macar din penalty nu a reusit sa inscrie (’49) si a ajuns la al 8-lea meci fara gol inscris contra lui Lampard & Co. Pana la final, partida se joaca la o singura poarta, evident, cea a englezilor. Posesie net superioara pentru catalani, dar inspiratia lui Di Matteo de a-l introduce pe Torres in locul lui Drogba s-a dovedit a fi de bun augur pentru “Albastri”. Spaniolul a invartit cutitul in rana conationalilor sai cu un gol reusit in minutul 90, cand a scapat singur cu Valdez, l-a driblat pe acesta si a inscris simplu.

In cealalta semifinala, Real Madrid – Bayern Munchen, meciul incepea de la 1-2 pentru germani, dar geniul lui Cristiano Ronaldo avea sa rezolve meciul din prima repriza, nu indeajuns pentru a transa si calificarea, care s-a jucat taman pana la loviturile de departajare. Ronaldo a rezolvat meciul in primele 15 minute de joc. Mai intai in minutul 6 de la punctul cu var, apoi in minutul 14 – Ozil il gaseste foarte bine cu o pasa in careu si inscrie cu un sut care-l invinge pe Neuer. Nemtii nu renunta, iar in minutul 27 reusesc sa reduca din avantaj datorita golului reusit de Robben din penalty, scor care aduce la egalitate scorul general (3-3) si trimite meciul in prelungiri. Partida a avut nevoie de 120 minute pentru ca una dintre echipe sa se impuna. Nu au reusit asa ca a urmat loteria fotbalului – loviturile de departajare – acolo unde nemtii au stat mai bine din punct de vedere psihic, stapanindu-si mult mai bine emotiile. La Real Madrid au ratat lovitura tocmai “vedetele echipei”: Ronaldo, Kaka si Sergio Ramos, ultimul batand lamentabil, undeva in peluza. Cristiano a fost inger si demon pentru Madrid, a reusit doua goluri importante in prima repriza, dar a ratat cel mai important penalty.

Ambele semifinale au fost diferite din punct de vedere al jocului si nivelului tactic. Spre deosebire de Chelsea care a jucat ultra-mega-defensiv tot meciul, Bayern a jucat deschis, ofensiv, a atacat, nu s-a baricadat in aparare si a asteptat fluierul final. Sa nu le taiem capul lui Messi si Ronaldo ca au ratat cate un penalty decisiv, ei raman in continuare cei mai buni din lume, iar pana sa se ridice cineva la nivelul lor, mai avem de asteptat mult si bine.

Asadar, pe 19 mai, la Munchen se va juca finala englezo-germana. Bayern Munchen are un avantaj in plus fata de Chelsea, publicul, in timp ce englezii vor avea viata grea, mai ales ca le vor lipsi jucatorii importanti, capitanul Terry, Meireles si probabil Cahill daca nu se va reface pana atunci.