HomeCârcoteli sportive › Steaua a invins-o cu 3-0 pe CFR Cluj

Steaua a invins-o cu 3-0 pe CFR Cluj

Campioana Romaniei, Steaua Bucuresti, a castigat cu 3-0 meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj din cadrul etapei a 5-a a campionatului Romaniei

Sambata seara, Steaua Bucuresti a primit in Ghencea vizita celor de la CFR Cluj. In sezonul trecut echipa ardeleana a pierdut cu 1-0 meciul direct din deplasare. Asa ca acum la bet365, site-ul cu cele mai bune cote pariuri fotbal din Romania, Steaua era considerata mare favorita la victorie. Diferenta dintre cele doua echipe s-a vazut si pe teren, unde Steaua a dominat clar jocul. „Ros-albastrii” au inceput in forta partida, deschizand scorul in minutul 12 prin Federico Piovaccari. In minutul 34 s-a facut 2-0 pentru Steaua, marcator Adi Popa. Acesta a fost si scorul primei reprize, o repriza in care echipa clujeana nu prea a amenintat poarta aparata de Ciprian Tatarusanu.

Steaua a continuat sa joace spectaculos si in repriza secunda. Dupa cateva ocazii, in minutul 60, Cristi Tanase a facut 3-0 cu un sut frumos la coltul lung dupa o actiune personala. Stelistii au facut spectacol pana la final, dar n-au mai reusit sa marcheze si scorul a ramas 3-0. De cealalta parte, CFR Cluj a avut o singura ocazie importanta in prelungirile meciului, cand sutul din lovitura libera a lui Ciprian Deac a fost respins de portarul Stelei. In urma acestei victorii, „ros-albastrii” au ajuns pe locul 4 in clasament cu 9 puncte, insa au doua meciuri mai putin disputate. In etapa urmatoare vor juca in deplasare la Gaz Metan Medias, in timp ce CFR Cluj primeste vizita celor de la Pandurii.

Alte rezultate Liga 1 din etapa a 5-a inregistrate sambata:

In primul meci al zilei, de la ora 19:00, Astra Giurgiu s-a impus cu 3-1 in deplasarea de la Targu-Jiu. Foarte interesant este faptul ca gazdele au condus cu 1-0 din minutul 5. Astra a reusit sa egaleze abia in finalul primei reprize, insa apoi in repriza a doua a fost echipa mai buna. Intr-un alt meci de sambata, Petrolul Ploiesti a reusit doar un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Ceahlaul Piatra-Neamt, scor 1-1.