HomeCârcoteli sportive › Steaua a câştigat derby-ul cu Dinamo

Steaua a câştigat derby-ul cu Dinamo

Stiri si pariuri fotbal: Steaua a învins-o cu 2-0 pe Dinamo în derby-ul României care a avut loc vineri pe National Arena în etapa a 31-a

Vineri seara de la ora 21:00, Dinamo Bucureşti şi Steaua Bucureşti s-au întalnit în cadrul etapei a 31-a a campionatului României. Amândouă îşi doreau foarte mult victoria chiar dacă în clasament situaţia lor era destul de clară. „Roş-albaştrii” au început meciul în forţa şi au deschis scorul în minutul 12 când Boubacar Mansaly a trimis din greşeală mingea în propria poartă. Tot Steaua a controlat jocul şi după acest gol. În minutul 35 partida a fost întreruptă câteva minute după ce suporterii dinamovişti au aruncat în teren cu diverse obiecte. În ultimele minute ale primei reprize, Adi Popa putea să facă 2-0, însă şutul său a lovit bara. După pauză dinamoviştii au avut mai multe intrări dure, iar în minutul 57 din cauza unei astfel de intrări, fundaşul Vlad Chiricheş a ieşit accidentat. Se pare că accidentarea este destul de gravă şi acesta ar putea lipsi de pe teren 5-6 luni. Ultimul gol al partidei a fost înscris de Cristi Tănase cu un sut de la 20 de metri în minutul 70. Este a cincea victorie consecutivă obţinută de Steaua cu Dinamo.

În urma acestei victorii Steaua a ajuns la 75 puncte în clasament, iar în ultimele trei etape antrenorul Laurenţiu Reghecampf va miza pe rezerve. Primul meci va avea loc duminica viitoare acasă cu Viitorul Constanţa. De cealaltă parte, Dinamo a rămas pe locul 5 cu 53 puncte, dar are şanse mici să mai prindă un loc de Europa League. În etapa următoare Dinamo va juca în deplasare la Vaslui.