HomeAnalize › Retrospectiva primei etape

Retrospectiva primei etape

Rapid vs FC Vaslui 3 – 0 (Ciprian Deac ‘8, Romeo Surdu ’33, Ovidiu Herea ’86)

Arena din Giulești tinde să devină o amintire plăcută pentru Rapid, iar datorită neînțelegerilor dintre George Copos și cei care administrează baza sportivă, primul meci considerat “acasă” contra moldovenilor din Vaslui s-a jucat în Regie și, cel puțin până la finalizarea National Arena, aceasta va fi noua casă a giuleștenilor. Într-o ambianță de teatru, partida s-a desfășurat la o singură poartă în prima repriză – cea a lui Cerniauskas. Foarte bine organizat a jucat Rapidul sub atenta supraveghere a lui Răzvan Lucescu, arătând un joc perfect. Nou venitul Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 8 cu un șut la coltul lung, iar fostul stelist Romeo Surdu a majorat diferența în min. 33 după o fază școală la care apărarea răzeșilor lui Hizo a fost făcută șah mat. Nimic de raportat la capitolul faze spectaculoase la poarta lui Dani Coman.

În repriza a doua, rapidiștii au oprit motoarele și i-au invitat pe adversari să atace, lucru ce s-a și întâmplat, dar fără niciun pericol pentru Coman. Cu patronul Porumboiu în tribune până la final, Iujko Milanov a fost eliminat pentru un fault dur la Bozovic, Coman scoate o lovitură liberă perfect executată de Adailton, iar Hizo forțează atacul pe final cu Temwangera în locul lui Yero Bello. Ovidiu Herea a închis tabela în minutul 86 după o nouă greșeală incredibilă în apărarea moldovenilor.

Rapid se anunță o candidată serioasă la titlul de campioană anul acesta, din ce am văzut în acest prim meci, iar cât despre Vaslui, va avea mult de tras în meciul cu Twente dacă vrea să spere la grupele ligii.

Dinamo – FCM Târgu Mureș 1 – 0 (Marius Niculae ’12)

O altă echipă exilată de pe arena proprie în acest sezon este Dinamo, care a primit “vizita” celor de la Târgu Mureș la Ploiești, pe terenul Astrei. Marius Niculae a revenit cu gol la Dinamo, dar nu a fost o reușită clară, ci la care a contribuit decisiv și fundașul Sorin Ghionea, care, în încercarea de a scoate mingea de pe linia porții, a înscris. Până la pauză, Torje și Dănciulescu încearcă în repetate rânduri poarta, dar fără nicio schimbare pe tabelă.

Meciul se animă în repriza a doua, iar în debutul ei, Florin Dan a trecut pe lângă gol. Dinamo își arată din nou colții prin Niculae, dar nu a reușit să înscrie dubla și scorul rămâne cel stabilit în prima repriză.

CS Mioveni – FC Universitatea Cluj 0 – 1 (Gabriel Machado ’40)

A treia partidă din acest început de sezon aduce față în față două formații cu obiective diferite. CS Mioveni s-a văzut cu o promovare iminentă în brațe, iar pregătirea făcută pentru eșalonul secund le-a dat mari bătăi de cap pe parcursul jocului. Universitatea are planuri mărețe, obiectivul pentru anul acesta este ocuparea unuia din primele 5 locuri. Meciul a început tardiv, ocaziile nu prea au fost, iar golul a venit în minutul 40, după o pasă filtrantă dată de Păcurar, iar șutul la colțul lung al brazilianului Machado l-a învins pe portarul Hăisan.

S-a jucat foarte dur, ambele echipe arătând o dorință de victorie incredibilă. Pofta de joc însă a cam lipsit în prima repriză la gazde, dar le-a revenit în mitanul secund, când și-au dat drumul la joc. Universitatea a riscat foarte mult în repriza a doua, când s-au retras în defensivă încercând să apere rezultatul, permițându-le gazdelor să construiască, iar astfel, ocaziile nu au întârziat să apară imediat.

Pe final s-a jucat de la o poartă la alta, fiecare echipă trecând în două rânduri pe lângă gol.

Voința Sibiu – Steaua București 1 – 1 (Neguț ‘ 88 / Tatu ’36)

Nou promovata Voința s-a dovedit a fi o nucă destul de tare pentru Steaua, care a avut probleme serioase în a lua cele trei puncte la Sibiu. Primul gol al partidei a venit în minutul 36 din centrarea lui Marinescu, finalizată cu gol de Tatu.

Voința nu s-a lăsat și imediat după primirea golului a avut o bună ocazie de a egala, dar șutul lui Cigan la colțul scurt este apărat de Tătărușanu. Forcingul ofensiv al gazdelor continuă și în repriza a doua, iar atacurile sterile ale Stelei nu-i sperie pe sibieni, care au fost aproape de egalare în minutul 78 prin Dîlbea, care a trimis un șut de la marginea careului direct în transversală. 10 minute mai târziu, egalarea mult așteptată are să vină pentru gazde – Neguț împinge mingea cu capul în plasă după ce inițial balonul lovise bara. Voința scoate un punct mare la revenirea în prima ligă, dar nu împotriva oricui, ci împotriva Stelei.

Steaua are mari lacune în joc, linia de mijloc e practic inexistentă, apărarea nu-i dă acea siguranță de care are nevoie orice portar, iar atacul nu primește mingi utile pe care să le transforme în gol. Practic, Steaua nu joacă nimic, ce să o tot dăm cotită.

Ceahlăul – Pandurii Tg. Jiu 1 – 1 (Gafița ’25 / Stromajer ’50)

Ceahlăul și Pandurii au terminat le egalitate meciul direct, la capătul unei partide destul de echilibrate. Scorul a fost deschis de gazde – Omerbegovic îl găsește pe Gafița cu o pasă pe culoar care îl lasă singur cu portarul, iar atacantul nemțean înscrie cu un șut la colțul lung. Pandurii nu se lasă și în minutul 50 egalează prin Stromajer cu un șut puternic de la douăzeci de metri, fără speranță pentru portarul nemțean.

CFR Cluj – Astra Ploiești 2 – 0 (Sougou ’16 / Diogo ’67)

Portughezul Jorge Costa a debutat cu victorie la CFR Cluj într-un meci cu un adversar destul de facil – Astra Ploiești. În ciuda celor două ocazii avute în debutul partidei, Astra nu a ajuns de prea multe ori la poarta lui Nuno Claro. Șutul lui N’Doye de la 30 metri care s-a oprit în bratele lui Claro și centrarea lui Strătilă în fața porții la care Miranda nu a reușit să ajungă au fost singurele ocazii periculoase ale ploieștenilor. Clujenii au încheiat în avantaj prima repriză, după golul din voleu cu care l-a învins Sougou în minutul 16 pe Cezar Lungu la colțul lung, din centrarea perfectă a lui Bastos. CFR a controlat autoritar partida, posesia le-a aparținut în totalitate, Astra nefiind capabilă să lege mai mult de trei pase. Gazdele și-au asigurat victoria în minutul 67 – Renan a centrat din corner, Sougou a deviat mingea pe spate, iar Nuno Diogo a înscris cu capul din doi metri.

FC Brașov – Gaz Metan Mediaș 2 – 1 (Chipciu ’31, Distefano ’92 / Parvulescu ’41)

Un meci plăcut ochiului, nelipsit de faze spectaculoase și fotbal de calitate. Gazul a jucat la Târgu Mureș partida din deplasare, stadionul de sub Tâmpa aflându-se refacere, având un mare apetit de victorie, mai ales după moralul bun cu care au venit din Europa, dar profesorul Pustai a fost trădat cu nonșalanță de proprii elevi chiar la prima probă din noul an, iar un asemenea act de indisciplină nu va fi trecut cu vederea prea ușor. Chipciu a deschis scorul pentru gazde în minutul 31 cu un șut de excepție de la 25 metri, dar brașovenii nu au rezistat decât zece minute în avantaj, iar Pârvulescu a egalat pentru oaspeți în minutul 41. Și, în afară de câteva ocazii tardive ale Gazului, marile ocazii le-au aparținut tot gazdelor, care au reușit să înscrie în ultimul minut de joc prin Distefano.

Concordia Chiajna – Sportul Studențesc 1 – 2 (Sorin Pană ‘3 / Cr. Irimia ‘1, Ghinga ’83)

Tot timpul mi-a plăcut de Sportul. Îmi place cum joacă și are aerul acela unei echipe boeme care tace și joacă fotbal. Partida aceasta a început în forță, Sportul a deschis scorul în primul minut de joc prin Cristi Irimia, care înscrie cu o lovitură de cap din 8 metri. Bucuria oaspeților nu a durat prea mult și Concordia a dovedit că nu a promovat din greșeală și a marcat în minutul 3 cu o lovitură liberă executată perfect de Sorin Pană de la 16 metri. Goluri nu mai vedem până în minutul 83, dar vedem ocazii, mai multe la poarta gazdelor decât a oaspeților. Cu 7 minute înainte de timpul regulamentar, studenții profită de o eroare în defensiva Concordiei și înscriu golul isbăvitor prin Chinga.

Petrolul Ploiești – Oțelul Galați 2 – 1 (Oprița ’72, ’89 / Punosevac ’26)

Ultima partidă a primei etape i-a adus campioanei un adversar deloc facil – o nou promovată – Petrolul Ploiești, care nu a arătat deloc un joc de nou promovată și a atacat foarte mult pe toată durată meciului, în ciuda faptului că a fost condusă o bună parte din meci. O gafă incredibilă a portarului gazdelor Zimmermann, care a scăpat mingea incredibil pe linia porții, i-a dat ocazia atacantului gălățenilor Punosevac să împingă mingea în plasă, în minutul 26. Oțelul rămâne în 9 oameni după ce marcatorul primului gol este eliminat pentru al doilea galben în min. 39, iar Antal vede și el un roșu la o intrare dură cu talpa în față, în minutul 67. Trupa lui Vivi Răchită forțează atacul și, profitând de cei doi oameni în plus, egalează prin Oprița în minutul 72. Centrare Străuț în centrul careului de unde fostul stelist reia cu capul. Forcingul ofensiv al gazdelor nu se oprește și așteptările fanilor sunt răsplătite cu un nou gol venit din gheata aceluiași Oprița, care prinde un șut perfect de la marginea careului care se duce direct în vinclul porții lui Grahovac. Aparent, Oprița mai are destule resurse și goluri de dat în acest sezon, să nu ne grăbim să-i bunem eticheta de bătrân.