HomeCârcoteli sportive › Remiza intre Steaua si Petrolul

Remiza intre Steaua si Petrolul

Stiri si pariuri Liga 1: Steaua Bucuresti si Petrolul Ploiesti au terminat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat pe National Arena in cadrul etapei a 27-a

Luni seara de la ora 20:45 a avut loc cel mai interesant meci din etapa a 27-a din campionatul Romaniei, intre Steaua Bucuresti si Petrolul Ploiesti. Inaintea acestei etape cele doua ocupau primele doua pozitii in clasament, despartite insa de 16 puncte. Meciul se anunta unul echilibrat deoarece amandoua au obtinut rezultate foarte bune in 2013. In primele 20 de minute fiecare a avut cate o ocazie importanta de a marca. Primul gol a fost insa inscris in minutul 24 de Raul Rusescu, care a transformat fara probleme penalty-ul obtinut de Adi Popa. Scorul la pauza a fost insa 1-1 dupa ce Ovidiu Hoban a egalat in prelungirile primei reprize. In repriza secunda se asteptau goluri, insa acestea au venit abia in ultimele zece minute ale meciului. Prima data au punctat tot stelistii in minutul 80 prin Iasmin Latovlevici care a marcat fara emotii din penalty. Dupa doar patru minute Vlad Chiriches a trimis din greseala mingea in propria poarta. 2-2 a ramas scorul final, iar Steaua a ajuns la 65 de puncte. Avansul fata de locul secund a scazut insa la 15 puncte. De cealalta parte Petrolul Ploiesti a coborat pe locul 4 in urma acestei etape.

Tot luni s-a desfasurat si partida dintre FC Brasov si Otelul Galati. Si acest meci a fost unul foarte spectaculos. Scorul a fost deschis de Otelul Galati inca din minutul 2 prin Cristian Sarghi, insa in minutul 10 FC Brasov a reusit egalarea prin Mugurel Buga. In minutul 17, Otelul Galati a revenit in avantaj, marcator Ioan Filip. In ultimele cinci minute ale primei reprize gazdele au intors scorul prin Ricardo Machado si Georgian Paun. In repriza secunda nu s-a mai marcat nici un gol, iar cele doua echipe raman in zona de mijloc a clasamentului, mai precis locurile 9 si 11.