HomeFotbal european › Premier League sau cum se joacă până fluieră arbitrul

Premier League sau cum se joacă până fluieră arbitrul

Etapa a VIII-a sau încă o dovadă că banii și numele nu aduc neapărat victoria. Cu suprize mai ceva ca cele aduse de Andreea Marin și mulți pariori nervoși, ultima etapă din Premier League a avut pe post de cap de afiș derbyul meu preferat: Everton – Liverpool. Un meci mai mult decât decent, dar catalogat ca un meci banal datorita locurilor ocupate de cele două echipe din Liverpool.

Derbyul din Merseyside s-a jucat, în mare parte, la o singură poartă: cea a lui Reina. Putem porni o mulțime de discuții pe tema asta, dacă e Hodgson bun sau nu pentru cormorani, dacă Torres se descurcă singur, ce s-ar fi întâmplat dacă NESV prelua conducerea mai devreme și așa mai departe. Dar meciul se joacă 90 de minute plus prelungiri pe gazon și trebuie să învățăm asta și noi cât de curând.

Cahill și Arteta au marcat golurile meciului, goluri de altfel spectaculoase. E greu să recunosc, fan Liverpool fiind, dar Everton a fost cu o clasă peste cormorani, meritând victoria. Liverpool rămâne cu 6 puncte în 8 etape și cu un zvon că Frank Rijkaard ar putea prelua cât de curând frâiele clubului.

Cel mai frumos meci al etapei s-a disputat pe Old Traford între gazdele de la Manchester United și nou promovata (irelevant aș putea zice) West Bromwich Albion. Părerea mea, cum s-ar zice. Diavolii roșii și-au făcut un prost obicei sezonul ăsta să conducă cu două goluri și să fie mai apoi egalată – cu Liverpool, acum cu WBA. Chicharito (ăsta-i mexicanul Hernandez) și-a făcut rugaciunea în văzul lumii și se pare că a ținut, Hernandez marcând încă din minutul 5. 20 de minute mai târziu Manchester se distanța la două goluri după golul lui Nani. Înainte de finalul reprizei Ryan Giggs s-a accidentat, consemnând începutul căderii în meci pentru gazde. Imediat după pauză, Evra a insistat să-și bage mingea în propria poartă (din nou, părerea mea), iar 5 minute mai târziu Tchoyi a profitat de gafa lui Van der Sar și a înscris în poarta goală. Diavolii au început să atace în valuri, parcă aveau 20 de jucători pe teren, nu 11, dar ostașul român Tamaș a respins superb din apropierea porții cu doar câteva minute înaintea finalului meciului. Demonstrația perfectă că meciul se joacă până fluieră arbitrul indiferent de numele echipelor. Încă un plus pentru Roberto di Matteo care face o treabă excelentă cu WBA și Tamaș.

La fel a fost și meciul dintre Newcastle United și Wigan. N’Zogbia a marcat pentru oaspeți în minutele 21 și 23 după care Wigan a mers la culcare, liniștită. Ameobi în 72 și Coloccini în 90 au adus încă un punct pentru Newcastle. Din nou, pe principiul meciul se joacă până se fluieră finalul.

Trec repejor peste meciul dintre Wolverhampton și West Ham United. Merită să menționez doar de gafa etapei, care foarte evident îi aparține lui Robert Green. De data asta n-a scăpat mingea, doar n-a reușit să o degajeze. Jarvis a marcat pentru gazdele de pe Molineux, iar Noble a egalat pentru ciocănari.

Te-ai plictisit? Stai că mai am una cu minutul 90. Bolton vs. Stoke City. Probabil că cei care urmăresc săptămână de săptămână Premier League știu de norocul chior, că altfel nu se poate chema, pe care îl are Owen Coyle. Iar pentru cine nu știe, Coyle e manager la Bolton Wanderers și face niște schimbări complet ciudate, dar foarte eficiente. Așa s-a întâmplat și sâmbătă: Lee a deschis scorul pentru Bolton, Stoke a egalat prin Delap. În minutul 77 Coyle îl introduce pe Ivan Klasnic în locul singurului jucător care mai fugea pe teren – Elmander. Vine și minutul 90, când ghici cine marchează – Ivan Klasnic. 2-1 pentru Bolton, echipa care urcă până pe locul 7.

Cu Hleb integralist, Birmingham a marcat prin Zigic în minutul 32. Arsenal, echipă cu copii nebuni, nici nu a simțit vreun moment că ar putea pierde meciul. Nasri din penalty și Chamakh au întors scorul. Performanță demnă de ținut minte pentru Wilshere: cel mai tânăr jucător, cel mai mic jucător, cartonaș roșu după o intrare criminală asupra lui Zigic. 3 etape de suspendare pentru roșu direct.

Pe Craven Cottage Fulham a sperat la o victorie imediat după ce au reușit să marcheze în poarta lui Gomes (Spurs). N-a durat prea mult speranța gazdelor, un minut mai târziu Pavlyuchenko reușind egalarea. Golul etapei a venit în minutul 63, când Huddlestone, deja celebru pentru felul cum plesnește mingea, a marcat din afara careului. Încă 3 puncte pentru echipa antrenata de Harry Redknapp, Tottenham fiind la egalitate de puncte cu Arsenal si Manchester United.

Mâna lui Houllier începe să se facă simțită la Villa, iar dacă e nevoie să mai specific, munca lui e mult ușurată de bătrânul Brad Friedel. Portarul celor de la Villa n-a părut deloc deranjat de atacanții de la Chelsea, având grijă ca meciul să se termine fără goluri marcate. Chelsea rămâne pe prima poziție, cu două puncte peste Manchester City.

Cine n-a văzut meciul dintre Blackpool si Manchester City ar face bine să caute o înregistrare, să dea fast forward până în minutul 60 și să vadă apoi o nouă demonstrație că meciul se joacă până la final. Mancini a răsuflat ușurat când Tevez a deschis scorul în minutul 67, dar garantat nu știa ce avea să urmeze. Greu de descris în cuvinte, dar o listă cu marcatorii și minutele în care au înscris spune mai multe decât orice: Tevez (67, City, 0-1), Harewood (78, Blackpool, 1-1), Tevez (79, City, 1-2), Silva (90, City, 1-3), Taylor-Fletcher (90+, Blackpool, 2-3). City trece pe locul doi cu 17 puncte adunate după opt etape.

Blackburn si Sunderland aduna punct dupa punct, terminând cu un egal alb meciul direct. Luni seara Sunderland a sosit pe Ewood Park și nu a părut deloc interesată să deranjeze gazdele cu toate că Blackburn a jucat o repriză întreagă fără căpitan (Samba fiind eliminat înainte de pauză).

Cam asta a fost etapa a VIII-a din Premier League. Cu Wilshere demolând munți de oameni, goluri multe în minutele de prelungire, reveniri de la 2-0 și cu Merseyside derby câștigat clar de Everton.

Săptămâna viitoare avem City – Arsenal, dar recomand celor care au timp să arunce o privire și la meciul dintre Sunderland și Villa.