HomeCârcoteli sportive › Pandurii a pierdut cu 3-0 la Firenze

Pandurii a pierdut cu 3-0 la Firenze

Pandurii Targu Jiu a fost invinsa categoric cu 3-0 in deplasare de Fiorentina in etapa a 3-a din Liga Europa si ramane doar cu 1 punct in grupa E

Joi seara, Fiorentina a primit vizita celor de la Pandurii Targu Jiu in etapa a 3-a din Liga Europa. Inaintea acestui meci italienii erau primii cu punctaj maxim, in timp ce gorjenii aveau doar 1 punct obtinut. In aceste conditii Fiorentina era mare favorita la victorie in aceasta partida. Acest lucru nu prea s-a vazut in startul partidei, iar potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal, Pandurii a lovit bara transversala in minutul 3. Pana in minutul 20 echipa gorjeana a mai avut doua ocazii, insa Fiorentina a deschis scorul in minutul 26 prin Joaquin la prima ocazie importanta a acesteia. Italienii au simtit momentele slabe ale adversarilor, iar in minutul 34 Ryder Matos a dus scorul la 2-0. La pauza, antrenorul Cristi Pustai a facut doua schimbari, iar Pandurii a inceput la fel de bine ca in prima repriza. In primele 20 de minute a avut cateva ocazii, insa cea care a mai inscris a fost tot Fiorentina, in minutul 69 prin Cuadrado. Peste patru minute echipa gazda a lovit bara transversala prin Yakovenko. In minutele de prelungire Fiorentina a mai avut o mare ocazie, dar lobul lui Cuadrado a lovit doar bara si astfel scorul final a ramas 3-0.

In cealalta partida din grupa E din Liga Europa, Pacos Ferreira a primit vizita celor de la Dnepr. Echipa ucrainiana era favorita la casele de pariuri sportive, avand o cota de 1,75 la victorie. Prima repriza a fost dominata de oaspeti, dar incheiata fara goluri. Dupa pauza portughezii au fost mai buni si au avut mai multe ocazii, dar echipa care a marcat pe final de meci a fost Dnepr. Prima data in minutul 83 prin Rotan, iar peste trei minute a inscris si Konoplyanka. Astfel echipa ucrainiana s-a impus cu 2-0 si are sanse mari de calificare.