HomeCârcoteli sportive › Etapa a XXIV-a – etapa gazdelor şi a egalurilor

Etapa a XXIV-a – etapa gazdelor şi a egalurilor

Etapa cu numărul XXIV din sezonul competiţional 2011-2012 se poate spune ca a fost etapa rezultatelor de egalitate, nu mai mult de 5 meciuri s-au încheiat fără victorie. A fost şi etapa gazdelor, toate victoriile înregistrate (4) au fost realizate de către echipele care au jucat pe teren propriu.

OŢELUL Galaţi 3 – 0 Voinţa Sibiu (Giurgiu ‘3, Pena ’54, Antal ’85)

Sibiul nu a mai avut voinţa din ultimele partide şi a cedat în faţa campioanei la Galaţi. Oţelul lui Dorinel a recuperat punctele pierdute la Cluj etapa trecută, cu CFR, şi rămâne în cărţi pentru un loc de cupă europeană. Gălăţenii au dominat partida de la un capăt la celălalt, iar golul încasat de Voinţa chiar în debutul partidei parcă le-au turnat plumb în picioare.

SPORTUL Studenţesc 0 – 0 CS Mioveni

Doar un scor alb a reuşit “Gaşca Nebună” în Regie împotriva lanternei roşii şi îşi continuă marşul spre a continua şi în sezonul viitor în prima ligă. Deocamdată locul 13 în clasament, la un punct peste primul loc retrogradabil, nu are cum să-i dea motive de bucurie lui Isăilă.

Petrolul Ploieşti 2 – 0 FC Braşov (Hamza ’55, Zerka ’59)

Schimbarea băncii tehnice a venit ca o gură de oxigen pentru Petrolul, penultimul loc înaintea acestei partide, iar venirea lui Gheorghe Mulţescu pare să fi resuscitat întreaga echipă, pentru că, în această partidă, Petrolul nu a mai irosit cu dezinvoltură ocazii, a jucat mai organizat, mai prudent în apărare şi mai determinaţi. A fost o mutare care a produs şocul necesar care să trezească echipa. Întrebarea se pune, va reuşi Mulţescu să-i scoată din zona fierbinte?  Cât despre Mioveni, lucrurile sunt clare la ei.

Pandurii Tg. Jiu 1 – 1 STEAUA (Maxim ’81 // Chipciu ’74)

Revenirea pe banca Stelei nu i-a adus lui Stoichiţă victoria în această etapă. Era şi greu s-o obţină, deplasarea la Târgu Jiu e un calvar pentru orice echipă, mai ales că pe banca Pandurilor stă Grigoraş, unul din cei mai buni antrenori din Liga 1 la ora actuală. Pandurii a ţinut la respect Steaua şi chiar a fost peste ea în câteva rânduri, având şi ocaziile mai mari. Golurile au venit târziu, Chipciu a deschis scorul în minutul 74, dar bucuria nu a durat decât 7 minute, fiindcă în minutul 81, Maxim a restabilit egalitatea şi a scos-o pe Steaua din lupta pentru titlu.

Gaz Metan Mediaş 0 – 0 ASTRA Ploieşti

Scor alb s-a încheiat şi între Gaz Metan şi Astra. Schimbările dese de antrenor pe care le realizează patronul Niculae, nu le prieşte deloc ploieştenilor. Rednic nu poate să facă minuni în câteva zile de când a semnat contractul, dar, la fel ca la Petrolul, s-a văzut o schimbare în bine în jocul Astrei. Până la următorul meci, când primeşte vizita Panduriilor, Astra stă cuminte pe locul 10 (29 puncte), în timp ce adversarii ei, Gazul, sunt ceva mai jos în clasament, pe locul 12 cu 28 de puncte.

Rapid 0 – 0 Dinamo

Derby-ul etapei a fost sec, cu un joc lent, jucători apatici, meci lipsit de ocazii de poartă şi spectacol zero; nu a arătat deloc aşa cum ar trebui să arate un derby. S-a jucat în mare parte la o singură poartă, a dinamoviştilor, Rapid forţând mai mult în ofensivă şi încercând să spargă barajul defensiv al câinilor. De cealaltă parte, elevii lui Ciubotaru n-au contat în atac şi au dat semne că se mulţumesc cu egalul.

Concordia Chiajna 2 – 0 Ceahlăul

Reghecampf îşi continuă supremaţia la Chiajna şi a ajuns la 4 meciuri fără înfrângere, iar Concordia continuă să se caţere în clasament, încercând să scape de presiunea din zona fierbinte a clasamentului. Încă n-a scăpat de emoţiile matineului, mai e mult până acolo, dar după evoluţia din ultimele meciuri, au toate motivele să spere că vor evolua şi sezonul viitor în prima ligă.

U CLUJ 3 – 1 FCM Târgu Mureş (Păcurar ’49, Grozav ’54, Tony ’89 // Ilyes ’40)

Universitatea Cluj cu un Niculescu la costum pe bancă a învins acasă pe Târgu Mureş, într-un meci parcă tras la indigo după ultimul meci acasă al “studenţilor”, împotriva Astrei, scor 3-1. Am avut acelaşi scenariu, oaspeţii au deschis scorul într-o primă repriză în care clujenii au fost dominaţi categoric, iar în repriza a doua, Universitatea a arătat o altă faţă în joc şi a întors rezultatul. Ilyes a deschis scorul după o ieşire hazardată pe un corner a lui Bornescu (40), iar la pauză Niculescu le-a dat doza aceea de determinare de care aveau băieţii nevoie, ieşind altă echipă de la vestiare, iar egalarea a venit rapid. Cristea a bătut foarte slab, pe centru, un penalty obţinut tot de el la un fault făcut de Ghionea asupra sa, mingea a sărit cu noroc la Păcurar care, într-o învălmăşală în centrul careului, a şutat pe centrul porţii şi a înscris (49). A venit golul de 2-1 reuşit de Gicu Grozav. Tony, intrat în repriza a doua, l-a servit perfect pe tânărul atacant, iar acesta din urmă nu a ratat ţinta (54). Până la final, Universitatea are să mai marcheze o dată prin Tony (89). Nigerianul a scăpat singur cu Albuţ, pe care l-a driblat elegant şi a înscris în poarta goală.

FC Vaslui 1 – 1 CFR Cluj (Wesley ’22 // Ronny ’14)

Vaslui şi CFR Cluj au încheiat la egalitate meciul direct care trage cortina peste etapa 24. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză, Ronny pentru CFR în minutul 14 şi Wesley pentru moldoveni 8 minute mai târziu. Sogou a centrat perfect de pe dreapta pentru Ronny, care a plasat foarte bine o minge cu capul la colţul lung. Sougou este lovit în minutul 15 de către Hugo Luz care vede cartonaşul roşu şi îşi lasă echipa în inferioritate numerică. Wesley a egalat cu un şut din 6 metri la o greşeală în defensiva liderului. Cu un om în plus pe teren, CFR nu a fost capabilă să fructifice avantajul numeric şi să învingă, victorie care i-ar fi asigurat liniştea la adăpostul a 7 puncte. Aşa au rămas doar 5 diferenţă faţă de locul secund.