HomeCârcoteli sportive › Doar egal pentru Romania U21 in Insulele Feroe

Doar egal pentru Romania U21 in Insulele Feroe

Stiri si pariuri fotbal: Nationala de tineret a Romaniei a reusit doar un 2-2 in deplasarea din Insulele Feroe din preliminariile Campionatului European U21

Reprezentativa de tineret a Romaniei a inceput cu stangul si calificarile pentru Campionatul European U21 din 2015. Primul meci se anunta unul foarte usor contra echipei similare din Insulele Feroe. Nu a fost insa asa deoarece gazdele au deschis scorul in minutul 29 prin Gunnar Zachariasen si astfel au condus la pauza cu 1-0. Repriza secunda a fost inceputa in forta de Romania care a restabilit egalitatea in minutul 47 prin Gabi Iancu. Si dupa acest gol Romania U21 a continuat sa controleze jocul, iar in minutul 85 a facut 2-1 prin Sergiu Bus si se parea ca reusim sa luam toate punctele puse in joc. Nu a fost insa asa deoarece gazdele au reusit egalarea in al patrulea minut de prelungire prin Poul Ingason. Antrenorul Emil Sandoi s-a bazat la acest meci in principal pe jucatori de la Viitorul Constanta, echipa care a fost implicata in lupta pentru evitarea retrogradarii in finalul sezonului trecut din Liga 1.

Pana acum in grupa 6 de calificare pentru Campionatul European U21 din 2015 s-a desfasurat doar acest meci. Urmatorul meci va avea loc marti, 11 iunie 2013, cand Muntenegru U21 primeste vizita celor din Insulele Feroe. Pentru Romania U21 urmatorul meci se va desfasura in 10 septembrie 2013 in Muntenegru. Pe langa cele trei nationale mentionate mai sus, din grupa 6 mai fac parte Irlanda si Germania. La turneul final din Cehia sunt diponibile sapte locuri pentru care se vor lupta intr-un baraj castigatoarele celor 10 grupe de calificare si cele mai bune patru echipe de pe locurile doi.