HomeFotbal european › Cronicile etapei: Premier League (etapa 1)

Cronicile etapei: Premier League (etapa 1)

Tottenham – Manchester City 0 – 0

Meciul de deschidere a balului fotbalistic din Anglia a adus faţă în faţă două echipe total diferite. Pe de-o parte Manchester City, campioana transferurilor în Premier League vs Tottenham, trupa care nu prea a rupt gura târgului pe piaţa transferurilor. După evoluţia jocului n-ai zice că City e cea care a investit câteva sute de milioane pe jucători de super-clasă. Marile ocazii au aparţit gazdelor, care nu l-au putut învinge pe Joe Hart în prima repriză. Mai întâi Defoe l-a întins serios pe Hart cu o reluare perfectă din centrul careului, apoi a venit şutul bombă expediat de Huddlestone din afara careului, scos de Hart. Ekotto şi Bale au avut şi ei golul în vârful bocancului, dar intervenţiile lui Hart au ţinut intactă poarta “Cetăţenilor”. Principalele ocazii de gol au fost ratate de Spurs, dar Wright-Phillips a avut cea mai mare ocazie pentru City.  Meciul se termină 0-0, nedrept pentru Tottenham aş zice la ce ocazii a avut. Mancini mai are multe lucruri de pus la punct la Manchester City, pentru că, la ce bani s-au investit în echipă nu e tocmai plăcut să faci egal cu Spurs.
Tottenham (4-4-2): Gomes – Corluka, Dawson, King, Assou-Ekotto – Lennon, Modric, Huddlestone, Bale – Crouch, Defoe
Rezerve: Cudicini, Kaboul, Pavlyuchenko, Keane, Palacios, Giovani, Bassong
Manchester City (4-3-3): Hart – Richards, Toure, Kompany, Kolarov, Toure Yaya, De Jong, Barry – Wright-Phillips, Tevez, Silva
Rezerve: Given, Zabaleta, Adebayor, Adam Johnson, Lescott, Vieira, Jo

Chelsea – West Bromwich Albion 6 – 0

Ce să mai zici despre un asemenea meci, controlat autoritar de gazde. Gabi Tamaş nu a avut un debut prea plăcut în Premier League şi cu siguranţă meciul acesta îl va ţine minte toată viaţa. Dar, dincolo de scor, românul n-a jucat deloc slab pentru primul lui meci în Anglia, până la pauză a fost cel mai bun de la WBA, până în repriza a doua când a început recitalul de goluri. Oricum o iei nu o prinzi pe Chelsea într-o formă aşa bună încât să dea 6 goluri acasă. Drogba de trei ori în minutele 45, 55 şi 60, Malouda de două ori în minutele 6 şi 90 şi Lampard în minutul 63 au fost marcatorii din acest meci. Chelsea face scorul etapei, Drogba devine golgeter după prima etapă şi se anunţă un sezon plin pentru “Albaştrii”.

Chelsea (4-4-2): Cech – Paolo Fereira, Terry, Alex, Cole – Mikel, Essien, Lampard, Malouda – Anelka, Drogba
Rezerve: Hilario, Ivanovici, Benayoun, Zhirkov, Kalou, Sturridge, Van Aanholt
WBA (4-4-2): Carson – Jara, Pablo, Tamas, Cech – Thomas, Mulumbu, Brunt, Morrison – Dorrans, Bednar
Rezerve: Myhill, Olsson, Barnes, Miller, Steven Reid, Shorey, Cox

Aston Villa – West Ham United 3 – 0

Aston Villa câştigă detaşat partida de pe teren propriu cu West Ham prin golurile marcate de Downing (’15), Petrov (’43), Milner (’60).

Blackburn – Everton 1 – 0

Nikola Kalinic aduce victoria gazdelor în minutul 15, după o gafă incredibilă a portarului Tim Howard de la oaspeţi care a scăpat mingea.

Wigan Athletic – Blackpool 0 – 4

Blackpool a surclasat-o pe Wigan chiar la ea acasă şi se anunţă un candidat serios pentru Chelsea în lupta pentru titlu. Golurile partidei au fost înscrise de Fletcher (’16), Harewood (’38 şi ’43) şi A. Baptiste (’75).

Primele 3 goluri

Golul 4

Wolverhampton – Stoke City 2 – 1

Wolves a învins-o la limită pe Stoke prin golurile marcate de David Jones în minutul 36 din lovitură liberă şi Fletcher în minutul 39, iar pentru oaspeţi a înscris Faye în minutul 76 cu o lovitură de cap din corner.

Sunderland – Birmingham 2 – 2

Sunderland a pierdut două puncte importante după un meci pe care l-a avut în mână. Gazdele au condus cu 2-0 după ce Bent a deschis scorul din penalty în min. 24, iar fundaşul oaspeţilor, Carr, a marcat în propria poartă în minutul 56. Birmingham a redus din avantaj în minutul 78 prin Dann şi a egalat în min. 88 prin Ridgewell.

Bolton Wanderers – Fulham 0 – 0

Bolton şi Fulham n-au reuşit să marcheze, deşi ocazii de gol au fost de ambele părţi.