HomeCârcoteli sportive › Cronica primei etape – debut de sezon răsunător

Cronica primei etape – debut de sezon răsunător

Sezonul competiţional 2012-2013 a avut un debut fulminant, cu o căruţă de goluri înregistrate şi deja doi antrenori care şi-au înaintat demisiile.

PANDURII Târgu-Jiu – “U” CLUJ 6 – 2 (Ibeh ’11, Ousmane Viera ’15, Ibeh ’23, Răduţ ’66, Matulevicius ’76, Karim ’85 // B. Pătraşcu ’43, Păcurar ’75)

Ploaie de goluri în poarta unei formaţii a Universităţii Cluj lipsită de omogenitate, care nu-şi regăseşte echilibrul de când cu problemele interne din cadrul clubului. Pandurii lui Grigoraş le-au administrat o înfrângere dureroasă “studenţilor” antrenaţi de Claudiu Niculescu, iar după această partidă Niculescu şi-a dat demisia în urma unui conflict cu managerul general Anamaria Prodan şi va rămâne doar jucător. Formaţia din Târgu Jiu este în continuare un complex pentru “U” Cluj.

CS Severin – DINAMO Bucureşti 1 – 2 (Vancea ’52 // Axente ’50, Dănciulescu ’80)

Într-o atmosferă ostilă pe stadionul din Severin, care aduce mai mult a Municipalul din Craiova, Dinamo a învins cu noroc nou promovata CS Severin. Severinenii au făcut un meci foarte bun împotriva dinamoviştilor, ţinându-i de multe ori în jumătatea proprie. Elevii lui Bonetti au câştigat partida graţie golului reuşit de veteranul Dănciulescu, intrat în minutul 63 în locul autorului primului gol dinamovist, Marius Axente. Danciu a scăpat singur în faţa porţii şi a şutat elegant pentru 1-2.

PETROLUL Ploieşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 5 – 0 (Hamza ’12, ’17, ’74, Grozav ’49, Szukala ’85)

Ce mai poate fi de spus după un astfel de rezultat înregistrat? La Ploieşti s-a format o echipă de titlu, asta-i sigur! Cu jumătate din cea mai bună echipă “trasferată” de la Universitatea Cluj, Petrolul s-a instalat lider în Liga I după prima etapă. Hattrick-ul reuşit de Hamza îl anunţă un candidat serios la titlul de golgeter, iar dacă ploieştenii vor continua să joace precum în meciul cu “nemţenii”, există mari şanse ca titlul să meargă pe Ilie Oană. Desigur, e redundant să tragem concluzii după prima etapă, dar după ce învingi cu 5-0 pe propriul teren înseamnă ceva.

credit foto: foz.ro

CFR CLUJ – GAZ METAN Mediaş 1 – 1 (Kapetanos ’60 // Vasilache ’27)

Campioana României gâfâie înaintea întâlnirii cu Slovan Liberec din preliminariile Champions League. Doar un rezultat de egalitate au izbutit elevii lui Andone pe propriul teren împotriva Gazului, o formaţie în faţa căreia CFR nu a mai câştigat de cca. 3 ani. Minutul 27, lovitură liberă pentru Mediaş – Vasilache trimite un şut extrem de puternic şi mingea se opreşte în plasa porţii lui Stăncioiu, lăsându-l fără replică pe portarul CFR-ului. Feroviarii clujeni s-au aruncat în atac, dar Buchta a prins o zi mare, blocând pe rând şuturile lui Kapetanos şi Bastos. Nu a mai putut face nimic însă în minutul 60, când Deac a centrat în careu din lovitură liberă, iar grecul s-a desprins de marcaj şi a lovit mingea perfect cu capul şi o trimite în plasă.

CSMS Iaşi – Oţelul Galati 1 – 2 (Cl. Ionescu ’60 // Iorga ’52, Viglianti ’80)

Rămaşi fără antrenorul cu care au promovat, după ce Ionuţ Popa şi-a anunţat demisia înainte de prima etapă, ieşenii au pierdut la limită partida cu Oţelul. Partida a fost una echilibrată, iar prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0. În partea secundă au venit şi golurile: minutul 52, Pena este agăţat în careu de portarul Iaşiului, Lungu, iar arbitru dictează lovitură de pedeapsă, transformată fără emoţii de Laurenţiu Iorga. Bucuria oaspeţilor nu a durat foarte mult, căci în minutul 60, Claudiu Ionescu profită de o eroare defensivă şi îl învinge pe Grahovac cu un şut din 6 metri. Scorul a devenit 1-1. Cu 10 minute înainte de final, Cezar Lungu o mai comite o dată în minutul 80, iar Viglianti profită şi duce Oţelul din nou în avantaj.

GLORIA Bistriţa – ASTRA Ploieşti 1 – 2 (Pedrescu ’32 // Fatai ‘6, ’10)

Revenirea Bistriţei în primul eşalon n-a fost să fie cu o victorie, cele două reuşite ale lui Kehinde Fatai în debutul partidei i-au fost de ajuns Astrei pentru a-şi adjudeca cele trei puncte puse în joc, iar Bogdan Stelea să obţină prima sa victorie din cariera de antrenor. De la gazde a înscris Predescu în minutul 32, dar Gloria lui Nicolae Manea n-a mai avut sorţi de izbândă să întoarcă rezultatul.

RAPID Bucureşti – FC Vaslui 2 – 2 (Pancu ’45, Teixeira ’84 // Wesley ’31, ’48)

Deşi este văzută ca o candidată certă la titlul de campioană în sezonul acesta şi printre formaţiile cu cel mai valoros lot, FC Vaslui nu a izbutit o victorie în Giuleşti, în derby-ul primei runde. Rapid e egalat pe tabelă de două ori, prima dată prin veteranul Pancu, care l-a învins pe fostul său coechipier, Dani Coman, acum la Vaslui, din lovitură liberă, iar a doua oară a egalat prin Teixeira cu 6 minute înainte de ultimul fluier al partidei, cu o lovitură de cap din 3 metri. De la moldoveni a înscris golgeterul Wesley de două ori, prima dată dintr-o pasă de la N’Doye, şi a doua oară cu un şut din 6 metri formidabil din întoarcere.

Viitorul Constanţa 2 – 2 FC Braşov (V. Rusu ’32, Cr. Cristea ’74 // Buga ‘2, ’48)

Mânjii lui Hagi au avut tupeu la prima prezenţă în primul eşalon, obţinând un punct pe teren propriu  şi reuşind să egaleze de două ori situaţia pe tabelă. Partida a început cu un gol în secunda 58, Buga îl surprinde pe tânărul Vâtcă cu un şut din interiorul careului: 1-0 pentru stegari. Viitorul caută să riposteze, dar pur şi simplu nu pot scoate mingea din jumătatea proprie. Braşovenii îşi ţin adversarii la distanţă, dar până în minutul 32, când Iancu trage slab spre poartă, mingea ajunge în dreapta la Vlad Rusu, care îl învinge pe Taborda cu un lob în diagonală. Acelaşi Buga scapă de marcajul tinerilor fundaşi, ajunge singur cu Vâtcă şi îl mai învinge o dată cu un şut plasat. Tehnicianul Viitorului, Cătălin Anghel, s-a dovedit a fi foarte inspirat când l-a schimbat pe autorul golului, Rusu, şi l-a introdus pe Cristian Cristea, care a reuşit să aducă egalarea la 2-2 în minutul 74.

Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna 1 – 0 (Rusescu ’49)

Steaua a fost salvată din nou de golgeterul ei, Raul Rusescu, intrat în minutul 46 în locul lui Florin Costea. Acesta a reuşit să deschidă scorul la trei minute de la intrarea pe teren, după ce a fost servit perfect în faţa porţii de Tănase. Deşi roş-albaştrii au controlat partida de la un capăt la celălalt, cuplul ofensiv Rocha – Fl. Costea cu care a început Reghecampf partida nu a reuşit să deranjeze deloc plasa porţii apărate de Lepmets.