HomeCârcoteli sportive › CRONICĂ: Mostră de spectacol fotbalistic. Real Madrid – Manchester City 3-2

CRONICĂ: Mostră de spectacol fotbalistic. Real Madrid – Manchester City 3-2

Coloşii Europei au oferit aseară în prologul ediţiei 2012-2013 de Champions League o mostră de spectacol fotbalistic delicios. Real Madrid i-a primit pe “Cetăţeni” în templul său numit Santiago Bernabeu şi i-a omenit cu trei goluri. La final tabela arăta trei la doi pentru gazde, dar a fost un scor presărat cu alte câteva ocazii ale “albilor”. Ceea ce părea a fi un meci echilibrat, cel puţin pe hârtie, datorită sumelor investite de cele două combatante în transferuri, s-a transformat într-o partidă în care Realul a controlat, în mare parte, jocul, iar trupa lui Mourinho a ieşit mai bine. Cu trei puncte.

Mancini şi-a avertizat băieţii înaintea partidei că nu e loc să se aventureze foarte mult în ofensivă cu o echipă ca Real care dacă te prinde descoperită te taxează, iar astfel i-am văzut pe “Cetăţeni” în prima repriză stând mai mult la cutie, jucând pragmatic în defensivă şi lăsându-i pe madrileni să combine nestingheriţi în jumătatea proprie. Mourinho şi-a luat şi el măsuri de precauţie în această partidă, aliniind trei închizători. Prima repriză a aparţinut gazdelor, Ronaldo, Ozil şi Higuain având cele mai multe incursiuni spre poarta lui Hart, iar de la City Toure Yaya a fost cel care a dat cele mai mari emoţii suporterilor din Madrid.
În partea a doua a jocului, City a ieşit mai mult la joc şi şi-a făcut simţită prezenţa în careul lui Casillas. De altfel, întreaga partidă s-a mai ritmat, jucându-se foarte mult pe contre şi creîndu-se mai multe situaţii de gol, iar letargia jocului din prima repriză dispăruse. Un contraatac fulger pornit de Toure Yaya a surprins defensiva “blanco”, acesta i-a pasat lui Dzeko, care şi-a pus în valoare clasa în faţa lui Casillas şi l-a învins (’69). Realul, care până la primirea golului a irosit câteva ocazii, a restabilit egalitatea printr-un gol superb reuşit de Marcelo, cu un şut bine plasat de la marginea careului în vinclul porţii lui Hart (’76). A treia oară a fost cu noroc pentru micuţul mijlocaş brazilian în vârstă de 24 ani, care mai încercase poarta lui Hart cu şuturi plasate din aceeaşi poziţie, de la marginea careului. Cei doi antrenori s-au dovedit a fi
inspiraţi la capitolul mutări. Mancini l-a introdus pe Kolarov, care a înscris peste câteva minute golul care a dus-o pe City din nou în avantaj (’85). Mourinho a replicat printr-o mutare ofensivă: introducerea lui Benzema în locul lui Higuain. Francezul a restabilit egalitatea l-a două minute de la golul lui Kolarov (’87) şi meciul era deschis oricărui rezultat. Meciul decurgea frumos, ocaziile cele mai importante au aparţinut Realului, s-a jucat mult pe contre, iar golul trei plutea în aer. Şi a venit într-un final din gheata lui Ronaldo, în minutul 90. Portughezul a înscris golul de trei puncte, cu participarea inoportună a portarului Hart, a cărei vină la primirea golului îi aparţine.

În cealaltă partidă a grupei D, Borussia Dortmund a învins Ajax pe teren propriu, scor 1-0, graţie golului reuşit de polonezul Robert Lewandowski cu trei minute înainte de încheierea timpului regulamentar. Dortmund a ratat prin Mats Hummels o lovitură de pedeapsă în minutul 57. Defensiva olandezilor a rezistat foarte bine în faţa ofensivei nemţeşti cu Lewandowki în faţa plutonului fruntaş. Ocaziile s-au scurs la poarta oaspeţilor