HomeCârcoteli sportive › Chelsea a câştigat dramatic Liga Europa

Chelsea a câştigat dramatic Liga Europa

Chelsea Londra a învins-o cu 2-1 pe Benfica Lisabona în finala din Liga Europa, ultimul gol fiind marcat în minutul 93 de fundaşul Ivanovic

Miercuri seara de la ora 21:45, Chelsea Londra şi Benfica Lisabona s-au întâlnit în finala din Liga Europa. Se anunţa o partidă foarte echilibrată. Potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal al acestei finale, portughezii au început mult mai bine partida şi au avut mai multe ocazii importante în prima repriza. Singura mare ocazie a celor de la Chelsea a fost irosită de Frank Lampard pe finalul reprizei. Astfel prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. În debutul reprizei secunde, Oscar Cardozo a înscris, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. Până la urmă scorul a fost deschis de Chelsea în minutul 59 prin Fernando Torres. După mai puţin de 10 minute de la reuşita lui „El Nino”, Benfica a obţinut un penalty, pe care Oscar Cardozo l-a transformat fără probleme. Până în minutul 90 fiecare a mai avut câte o şansă importantă: Cardozo a prins un şut bun de la 20m, însă Cech a respins fără probleme, iar apoi la scurt timp Lampard a şutat superb de la aproximativ 25m, însă a lovit doar bara transversală. Meciul părea că va merge în prelungiri, însă în minutul 93 Branislav Ivanovic a marcat cu capul în urma unui corner executat foarte bine de Juan Mata. Benfica a avut şansa să egaleze, dar Cardozo a fost blocat în ultimul moment de Gary Cahill.

În urma acestei victorii, Chelsea a intrat în istorie, fiind prima echipă care deţine în acelaşi moment Liga Campionilor şi Liga Europa. Trofeul Ligii Campionilor îl va preda însă peste 9 zile când se va desfăşura finala din acest an intre Borussia Dortmund şi Bayern Munchen.