HomeCârcoteli sportive › Calificare dramatică pentru Borussia Dortmund

Calificare dramatică pentru Borussia Dortmund

Stiri Liga Campionilor: Borussia Dortmund s-a calificat în semifinale după ce a învins-o pe Malaga cu 3-2, ultimele două goluri înscrise de nemţi în prelungiri

Marţi seara, Borussia Dortmund şi Malaga s-au întâlnit pe stadionul Signal Iduna Park în cadrul partidei retur din sferturile Ligii Campionilor. După ce partida din tur s-a încheiat fără gol, acum era clar că semifinalista se va decide în Germania. Scorul a fost deschis de spanioli în minutul 25 prin Joaquin. La pauză s-a intrat însă la egalitate, polonezul Robert Lewandowski marcând superb în minutul 40. După pauză nemţii au atacat deoarece aveau nevoie de victorie, însă portarul Willy Caballero a apărat foarte bine. Până la urmă golul a venit în poarta nemţilor, marcator Eliseu în minutul 82 dintr-o poziţie de offside. Calificarea părea decisă, însă Borussia Dortmund a avut un final incredibil, marcând două goluri în prelungiri. Primul a fost înscris de Reus în minutul 91, iar al doilea de Santana în minutul 93 dintr-o poziţie de offside. Astfel Borussia Dortmund a câştigat cu 3-2 şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Alte stiri sportive de la bet365: Real Madrid a fost învinsă de Galatasaray în cealaltă partidă a serii din sferturile Ligii Campionilor. Spaniolii au început foarte bine meciul, deschizând scorul în minutul 7 prin Cristiano Ronaldo. Acesta a fost şi singurul gol al primei reprize. După pauză, mai exact în minutul 58 Eboue a restabilit egalitatea printr-o execuţie superbă. Şi următoarele două goluri au fost marcate tot de Galatasaray, prin Wesley Sneijder şi Didier Drogba în minutele 70 şi 72. Ultimul gol al partidei a fost înscris de Cristiano Ronaldo în minutul 93. Chiar dacă a pierdut cu 3-2 la Istanbul, Real Madrid merge mai departe deoarece în tur a câştigat cu 3-0.