HomeCârcoteli sportive › Barcelona a făcut spectacol şi fără Messi

Barcelona a făcut spectacol şi fără Messi

Stiri sportive online: Barcelona s-a impus la scor în faţa Cordobei în partida retur din Cupa Spaniei, chiar dacă argentinianul Lionel Messi nu a jucat nici un minut

Joi seara de la ora 22:30, liderul Spaniei a primit pe Camp Nou vizita celor de la Cordoba într-un meci din cadrul optimilor de finală ale Cupei Spaniei. Scorul a fost deschis în minutul 17 de Thiago Alcantara. Până la pauză catalanii au mai înscris două goluri prin David Villa în minutele 21 şi 26. În repriza secundă tot Barcelona a controlat jocul şi a mai marcat două goluri prin Alexis Sanchez în minutele 55 şi 85. Şi în meciul din tur de la Cordoba tot Barcelona a câştigat cu 2-0, iar asta i-a permis antrenorului Tito Vilanova să menajeze în retur câţiva jucători importanţi, printre care argentinianul Lionel Messi care săptămâna aceasta a câştigat „Balonul de Aur”. Pe lângă Messi au mai lipsit portarul Victor Valdes şi fundaşul stânga Jordi Alba. În sferturile de finală, Barcelona va întâlni pe Malaga care în optimi a trecut de Eibar.

Şi Real Madrid a făcut spectacol în meciul retur cu Celta Vigo, meci disputat pe Santiago Bernabeu. Portughezul Cristiano Ronaldo a marcat trei din cele patru goluri ale meciului. În sferturile de finală, Real Madrid va juca împotriva Valenciei. În celelalte două sferturi de finală, Atletico Madrid va întâlni pe Real Betis, iar Real Zaragoza cu Sevilla.